Nadpotliwość

Normalne pocenie się jest zjawiskiem całkowicie fizjologicznym, pomagającym organizmowi obniżyć temperaturę. Następuje to poprzez odparowanie wydzielanego przez gruczoły potu.

Jego głównym składnikiem jest woda, która posiadając wysokie ciepło właściwe pozwala na obniżenie temperatury ciała. Ośrodek termoregulacji wysyła impuls do zwiększenia aktywności gruczołów potowych, w konsekwencji czego dochodzi do zwiększenia wydzielania potu, jego odparowania i ochłodzenia ciała.

Czasami jednak gruczoły te zbyt mocno reagują na wysoką temperaturę lub bodźce emocjonalne i dochodzi do zbyt intensywnego wydzielania – mówimy wtedy o nadpotliwości.

Problem ten staje się szczególnie dokuczliwy w gorące letnie dni. A także w przypadku pocenia się na tle emocjonalnym, kiedy dochodzi do zjawiska „błędnego koła”. Osoba mocno się pocąca zaczyna się pocić coraz bardziej ze względu na świadomość tego, że otoczenie „widzi” że się poci.

Najbardziej dokuczliwa nadpotliwość idiopatyczna jest dziedziczna i cierpi na nią ok. 5-10 procent populacji. Jest oporna na środki doraźne, takie jak antyperspiranty czy środki farmakologiczne.

W takich przypadkach najskuteczniejsze leczenie polega na odcięciu przewodzenia nerwowego do gruczołów potowych. Zabieg ten wykonuje się poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej w wymaganym stężeniu w obrębie pożądanego działania. Zabieg wykonuje lekarz, trwa on ok. 40 minut i przy odpowiedniej kwalifikacji pacjenta daje 100 procentowe efekty.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress