O zmarszczkach

Jednym z warunków sukcesu zabiegów Medycyny Estetycznej jest zrozumienie przez pacjenta procesów starzenia skóry, jak i stosowanych metod zabiegowych. Prowadzi to do dobrej współpracy na etapie leczenia i umiejętnego postępowania pacjenta po zabiegach, pozwalając maksymalizować ich rezultaty, a tym samym cieszyć się efektami przez długi czas.

Z całej gamy zabiegów pozwalających poprawić wygląd skóry i skorygować zmarszczki skupimy się tu na zabiegach biostymulacji, biorewitalizacji, peelingów lekarskich oraz na zabiegach preparatami na bazie kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej. Opisywane zabiegi są zabiegami lekarskimi i mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarza.

Metody korekcji zmarszczek.

Omawiając metody korekcji zmarszczek, warto przyjrzeć się ich klasyfikacji. To właśnie ich rodzaj oraz nasilenie będą determinowały wybór i metodę zabiegu.

Podstawowy podział zmarszczek:

 • Zmarszczki linijne mimiczne
  • okolicy oczu – popularnie zwane „kurzymi łapkami”
  • międzybrwiowe
  • poprzeczne czoła
  • wokół ust
 • Zmarszczki glificzne
 • Zmarszczki „senne” – wynikające z utrwalonych nawyków ułożenia w czasie snu
 • Zmarszczki i fałdy grawitacyjne

Istnieją też inne podziały zmarszczek dotyczące głębokości, utrwalenia i pochodzenia. Opierają się one głównie na stopniowaniu zachodzących zmian, co ma istotne znaczenie praktyczne w samej technice postępowania lekarskiego. Badanie, rodzaj i głębokość zmarszczek determinują wybór metody leczenia.

W przypadku zmarszczek mimicznych nieutrwalonych, przeprowadzenie zabiegu polegającego na odpowiednim wstrzyknięciu preparatu opartego na toksynie botulinowej (Botox, Dysport), gwarantuje praktycznie stuprocentowy efekt całkowitego wygładzenia skóry.

Zabieg ten należy traktować niejako profilaktycznie, gdyż pozwala również uniknąć utrwalenia zmarszczek mających powstać w przyszłości, na wskutek rozwiniętej mimiki pacjenta.

Odpowiednie badanie przedmiotowe pozwala przewidzieć rodzaj i umiejscowienie przyszłych zmarszczek oraz wyznaczyć miejsca aplikacji preparatu.

Z tym rodzajem zmarszczek mamy do czynienia w obrębie oczu (tzw. kurze łapki uwidaczniające się w czasie uśmiechu), w okolicy tzw. gładzizny (glabelli), czyli obszaru położonego nad brwiami i pomiędzy nimi, (obserwujemy je na przykład w trakcie zmarszczenia brwi), oraz na czole (frontalis) w postaci poziomych linii. Zmarszczki czołowe uwidaczniają się w czasie gestów unoszenia brwi (zdziwienie, zaskoczenie).

Szczegółowe informacje dotyczące powyższego zabiegu, jego przebiegu i przeciwwskazań zawarte są w zakładce „Botox”.

Najlepsze efekty w przypadku zmarszczek mimicznych utrwalonych daje metoda łączona, polegająca na zniwelowaniu mimiki określonych mięśni oraz na wypełnieniu zmarszczek preparatem na bazie kwasu hialuronowego. Preparat ten stosujemy również w przypadku innych zmarszczek utrwalonych różnego pochodzenia (na przykład bruzdy nosowo-wargowe), naturalnie po kwalifikacji do zabiegu poprzez badanie z uwzględnieniem okolicy anatomicznej.

W zakładce „Zabiegi” dowiesz się jak postępujemy w poszczególnych przypadkach.

dr Bohdan Potocki

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress